Jak si vybrat ojeté auto a nenaletět podvodníkům?

Hodnota nového auta se prvním nastartováním sníží o mnoho desítek tisíc korun, proto může být výhodnější podívat se při hledání ideálního čtyřkolového přítele člověka na ojeté vozy. Nákup ojetého vozu samozřejmě nese větší riziko. Ne každý prodejce je solidní, ne všechny ojeté vozy jsou tak v pořádku, jak vypadají na první pohled. Riziku se ale můžete vyhnout, pokud se budete držet několika jednoduchých zásad:

  • Jak si vybrat ojeté auto

    Nechte zkontrolovat historii auta v autorizovaném servisu pomocí výrobního čísla VIN z celosvětové databáze.

  • Servis také nechte provést diagnostiku ojetého vozu speciálním diagnostickým přístrojem. Ten v řídících jednotkách odhalí chybové hlášky, které jsou aktuálně zaznamenány.

  • Prohlédněte pozorně karoserii, jestli na ní nejsou stopy po opravě. Větší havárie se nepodaří nikdy zcela zakrýt a vrak kupovat nechcete. Kontrola pomůže odhalit také případné mechanické vady nebo korozi. Vizuální kontrolu můžete doplnit přeměřením hloubky laku pomocí speciálního přístroje.

  • Důležitým ukazatelem stavu vozidla je vzhled interiéru. Ojeté vozy přicházejí od různých majitelů a ne každý o vozidlo pečuje. Příliš ohmataný volant nebo řadicí páka navíc signalizují, že auto může mít najeto daleko více kilometrů, než tvrdí tachometr.

  • Zkontrolujte, že v ojetém voze funguje všechno tak, jak má. Světla svítí, stěrače stírají? Nezapomeňte také vyzkoušet topení a klimatizaci, aby vás nezaskočilo na cestách žádné počasí. Namáhanou součástí auta jsou i zámky dveří a zavazadlového prostoru.

  • Pokud Vaše vybrané auto prošlo všemi předchozími zkouškami, gratulujeme. Zdaleka ne všechny ojeté vozy uspějí. Zbývá testovací jízda. Pozorně poslouchejte, jak zní motor při zrychlování a jestli nejsou příliš hlučná kola či ložiska. Sledujte, zda drží stopu. I krátká testovací jízda také odhalí problémy s řazením či spojkou, kterými trpí mnohé ojeté vozy.

Zlatým pravidlem je koupit ojetý vůz u autorizovaného prodejce, který Vám umožní takto podrobnou prohlídku. Jedním z autorizovaných prodejců je i náš autobazar Auto Poly. Prodáváme nejen ojeté vozy Škoda, ale i další značky. Ojeté vozy Škoda jsou kromě spolehlivosti známé také pomalejším poklesem hodnoty. To sice v současnosti znamená větší investici, ale ojetý vůz škoda si zachová vyšší hodnotu i v budoucnu, až ho jednou budete prodávat. Podívejte se na naši nabídku ojetých vozů.